Artyści starożytni

Fidiasz

Największą popularnością wśród rzeźbiarzy w okresie klasycznym cieszył się Fidiasz, żyjący w V w. p.n.e. Był autorem rzeźbionych techniką chryzelefantyny tzn. przy użyciu złota i kości słoniowej posągów bogów: Zeusa Olimpijskiego, Ateny Partenos. Odznaczały się one majestatycznym wyglądem, mniej natomiast było w nich życia.

Myron

Obok Fidaiasza zasłynął także Myron, który potrafił w swych rzeźbach z brązu uchwycić chwilowe napięcie mięśni i ruch ciała. Przykładem tego typu prac jest Dyskobol, wykonany przez Myrona

Ajschylos

W V w. p.n.e. tragedia ateńska przeszła znamienną ewolucję, której etapy wyznacza działalność każdego z trzech wielkich tragików. Jest ona odbiciem przemian jakie zaszły w Atenach w ciągu V w. w dziedzinie stosunków politycznych, kulturalnych, a zwłaszcza społecznych. Pierwszym z wielkich tragików był Ajschylos. Pochodził z arystokratycznej rodziny, ale ulegał wpływom demokracji ateńskiej, którą wychwalał w swym dziele pod tytułem "Orysteja". Poza tym gloryfikował Ateny w swym utworze "Persowie". Wielki przełom, jaki dokonał się na oczach Ajschylosa tzn. przejście od ustroju arystokratycznego ku demokracji był przez niego całkowicie akceptowany. Jednocześnie Ajschylos zachował tradycyjną wiarę w bogów, widział w nich stróżów i wykonawców sprawiedliwości w stosunku do ludzi, którzy przekroczyli moralne granice.

Sofokles

Drugim wielkim autorem greckich tragedii był pochodzący także z kręgów arystokratycznych Sofokles. W jego utworach zaznacza się żywsze tempo akcji i odbijają się kolejne przemiany odbijające ducha epoki ówczesnej Grecji. Sofokles piastował najwyższe godności państwowe. Widać to również w jego utworach. Ciągle korzy się przed bogami i akceptuje ich wolę, jednocześnie jednak oddaje nastrój epoki Peryklesa przedstawiając jako swych bohaterów silne indywidualności, jednostki, które próbują przeciwstawić się woli bogów, posługując się do tego celu racjonalnymi argumentami. Do grupy tych postaci należą przede wszystkim Antygona, Edyp i Elektra.

Horacy

Poeta rzymski, często określany mianem największego łacińskiego liryka i mistrza satyry. W czasach cesarza Augusta, w których żył i tworzył, sławą przewyższał go jedynie Wergiliusz. Napisał 162 utwory poetyckie, liczące łącznie 7816 wersów, zebrane w czterech zbiorach – Epodach, Satyrach(ang.), Odach(ang.) i Listach(ang.). Wszystko, co wyszło spod jego pióra, uważane było przez wieki za doskonałe zarówno w swym kształcie poetyckim, jak i w przebogatej treści – od błahych motywów poezji biesiadnej lub erotycznej, aż do poważnych problemów filozoficznych, moralnych, politycznych, retorycznych. Te ostatnie znalazły wyraz zwłaszcza w Sztuce poetyckiej – pierwszym łacińskim podręczniku teorii literatury.

Artyści średniowieczni

Średniowiecze było epoką anonimowości – zgodnie twierdzą encyklopedie, portale edukacyjne, szkolne podręczniki. Średniowieczni literaci nie podpisywali swoich dzieł, bo tworzyli wyłącznie „na chwałę Bożą”. Jednak możemy odróżnić pare twórców.

Jan z Chelles

Był to kamieniarz, który prawdopodobnie prowadził budowę paryskiej Notre-Dame.

Gall Anonim

Anonimowy autor Kroniki polskiej. Mimo cudzoziemskiego pochodzenia uważany za pierwszego polskiego kronikarza. Określenie Gall Anonim wynika z tradycji literackiej sięgającej XVI wieku oraz niepisanej umowy nowożytnych badaczy. Część współczesnych uczonych jest zdania, że bardziej poprawny jest termin Anonim, tak zwany Gall.

Artyści nowożytni

Giotto di Bondone

Właściwie to nazywał się Angiolo di Bondone i był głównym twórcą sztuki trecenta. Jest on uważany za pierwszego realistę w malarstwie i doskonałego architekta. Najważniejsze dzieła Giotta to: freski (w kościele św. Franciszka w Asyżu, sceny z życia Marii i Jezusa Chrystusa w kaplicy dell' Arena w Padwie oraz w kościele Santa Croce we Florencji), a także projekt kampanili przy florenckiej katedrze. Miał on licznych naśladowców, których możemy nazwać giottystami. Jego styl naśladowali prawie wszyscy malarze XIV wieku. Jego dzieła charakteryzuje naturalizm, realizm oraz trójwymiarowość.

Donatello

Urodził się ok.1380 r. we Florencji, zmarł w 1466 roku. Ten wybitny rzeźbiarz tworzył we wczesnym renesansie we Florencji, Sienie i Padwie. Jego rzeźby wielokrotnie nawiązują do epoki antyku. Główne dzieła Donatella to: posąg na fasadę kościoła Orsanmichele, figura Dawida (1408/1409), pomnik kondotiera Erasmo da Narni, zw. Gattamelata w 1447 w Padwie oraz liczne płaskorzeźby (m.in. w 1438 trybuna śpiewacza dla katedry we Florencji). Miał on ogromny wpływ rozwój rzeźby renesansowej.

Leonardo da Vinci

Żył w latach 1452-1519. To urodzony na prowincji Florencji malarz, architekt i rzeźbiarz, a także teoretyk sztuk pięknych. Był także badaczem przyrody, projektował broń, studiował fizykę atmosfery, położył podwaliny pod rozwój anatomii człowieka i zajmował się filozofią. To jeden z najsławniejszych mistrzów Odrodzenia. Jego malowidła, freski religijne i portrety charakteryzuje harmonijna kompozycja, doskonałe proporcje, perspektywa i delikatny światłocień, czyli technika sfumato. Godnym uwagi przykładem tej techniki jest jego obraz Mona Liza, czyli La Gioconda z ok. 1503-1506 r. Inne znane na całym świecie dzieła Leonarda to: Dama z gronostajem, powstała w latach 1483-1485, Madonna wśród skał z 1483 r., Ostatnia wieczerza z 1495-1498 r., czy Święta Anna Samotrzecia (1500-1506).

Michał Anioł

Prawdziwe nazwisko tego artysty to Michelangelo Buonarroti. Żył w latach 1475-1564 i pochodził z Włoch. Był rzeźbiarzem, malarzem i architektem, a także poetą. To ogromnie wybitny twórca epoki Odrodzenia. Jego główne dzieła to: Pieta - rzeźba, pochodząca z lat 1498-1500, rzeźba przedstawiająca Dawida z lat 1501-1504, posągi Mojżesza, które stworzył w latach 1513-!516 oraz nagrobki Medyceuszów w kościele Saint Lorenzo we Florencji, powstałe w 1520-1534 roku. Poza wykonaniem najsławniejszych rzeźb Renesansu stworzył także najsławniejsze malowidła ścienne na sklepieniu Kaplicy Sykstyńskiej (1509-1512, 1536-1541), obrazy sakralne, np. "Św. Rodzina", powstała w 1503 r. Zaś kopuła Bazyliki Św. Piotra w Watykanie z 1547 r. i rozwiązanie urbanistyczne w Rzymie w Kapitolu, pochodzące z ok. 1536 roku oraz inne projekty architektoniczne dowodzą, że Michał Anioł był również wspaniałym architektem.

Artyści współcześni

Gerhard Richter

Urodzony 9 lutego 1932 w Dreźnie niemiecki artysta, twórca sztuki abstrakcyjnej opartej na fotorealistycznych obrazach oraz na fotografiach i fragmentach szkła.Jest twórcą licznych abstrakcyjnych prac, m.in. obrazów nazwanych od daty ich powstania (Abstraktes Bild). W październiku 2012 jeden z tych obrazów został sprzedany za rekordową kwotę 21 milionów funtów, co stanowiło najwyższą uzyskaną kwotę za obraz żyjącego artysty. W lutym 2015 roku jego obraz z serii Abstraktes Bild został sprzedany na aukcji w domu aukcyjnym Sotheby's, w Londynie, za kwotę 30,4 milionów funtów.

Christopher Wool

Amerykański artysta. Od lat 80. w sztuce Wool uwzględniono zagadnienia dotyczące pomysłów postkoncepcyjnych. Wool został mianowany członkiem Amerykańskiej Akademii w Rzymie (1989), był rezydentem DAAD Berlin Artist-in-Residence (1992) i otrzymał nagrodę Wolfganga Hahna . W 2010 r. został uhonorowany nagrodą amfAR za doskonałość za wkład artystyczny w walkę z AIDS.

Peter Doig

Szkocki malarz tworzący w nurcie magicznego realizmu zajmuje piąte miejsce w rankingu ze swoim dziełem „Swamped” (1990), które wylicytowano w nowojorskim Christie’s za 23 miliona dolarów.



Najsłynniejsi artyści i ich dziełą
Myron Leonardo da Vinci Michał Anioł
Dyskobol "Dama z gronostajem" "Pieta"